torek, 26. marec 2013

Animacija in miselni vzorec


~ miselni vzorec ~ 

Miselni vzorec je zelo priročna stvar, učenci se veliko krat zatečejo k njim za lažje učenje, ponavljanje in utrjevanje snovi. Z sledenjem spodnjim korakom vam bom pokazal kako se naredi preprosti miselni vzorec kar preko spleta in sicer preko spletne strani: https://bubbl.us/.
1) Za pričetek izdelave kliknete na gumb Start Brainstorming.
2) In že smo začeli, v prosto mesto sedaj vpišete naslov vašega miselnega vzorca. Za tvorbo novih "pod oblačkov" kliknete na sredino spodnjega roba "glavnega oblačka". 
3) Če položite miško na novo nastali oblaček  ga lahko oblikujete s klikom nanj pa dodate v njega besedilo, tvorjenje novih oblačkov poteka enako kot pri drugem koraku. 
4) S klikom na povezavo med oblačkoma lahko dodate "povezovalni" tekst. 
5) Ko končate z urejanjem miselnega vzorca, ga lahko shranite na sami spletni strani, ali pa ga izvozite in shranite na namizje. 
6) izbirate lahko med dvema formatoma. In sicer med  JPG ter PNG jaz vam priporočam PNG, v kolikor pa imate sliko namen pošiljati ali nalagati na splet izberite JPG. 
Prišli ste do konca vaš miselni vzorec je sedaj shranjen na vašem računalniku. 
Kot slabost spletne strani https://bubbl.us/ bi omenil to, da v miselni vzorec ne moreš dodajati slik. Kar pa zna biti kar velika pomanjkljivost. 

Sam sem naredil miselni vzorec na temo umetne inteligence, v njem sem povzel vsa bistva te teme. V šoli bi ga porabil tako, da bi ga dal učencem kot pomoč za ponavljanje učne snovi, z njim bi lahko previjali znanje, zase vem, da sem bil vedno vesele ko nam je profesor podal na koncu neke učne snovi povzetek le te, če je bil povzetek v obliki miselnega vzorca je bilo pa še toliko bolje. 

 Moj miselni vzorec o umetni inteligenci: 



~ Animacija ~ 


Za izdelavo animacije obstaja zares veliko programske opreme, na voljo nam je zastonjska programska oprema, spletne strani, katere omogočajo urejanje animacije kar prek spleta ter plačljiva in tudi bolj profesionalna  programska oprema.
Sam sem izbral program PhotoScape, saj se mi zdi da je kar najbolj enostaven za uporabo, pa tudi ponuja nekaj osnovnih funkcij za urejanje same animacije. Program je tudi brezplačen, kar je en velik plus sploh za slovensko šolstvo.
Sam program ne ponuja le obdelave animacij ampak ima tudi druge opcije. Ko ga odpremo izgled
 takole:  



Za izdelavo animacije kliknemo na ikono Animated GIF. Pojavi se nam spodnje okno, kar je tudi naša delavna površina: 

Kar sedaj sledi je le to, da v sivi prostor spustimo naše prej pripravljene fotografije in animacija je praktično že narejena. Lahko pa jo še malo uredimo s tem da s klikom na gumb Change time spremenimo "trajanje" prikaza vseh ali le določenih sličic, spremenimo lahko tudi efekte prehodov med samimi slikami, velikost slik itd... Ko smo z animacijo zadovoljni le še pritisnemo gumb Save in naša animacija je pripravljena. 

Animacija, ki sem jo sam naredil na temo umetne inteligence: 


Kako bi uporabili animacijo v šolstvu?
Animacija nam lahko v šolstvu pride zelo prav, meni pride na misel najprej uporaba animacije pri poku fizike, ko se neke akcije izvršujejo ena za drugo v krožnem zaporedju. Pri takih situacijah bi snov oziroma nek postopek veliko bolj nazorno pokazali učencem.

ponedeljek, 25. marec 2013

slikovne datoteke


 ~ vektorska grafika ~ 

Ste si kdaj zaželeli sliko, ki bi jo lahko zumirali v neskončnost in ta se nebi popačila? Prav o tem vas bom poučil v moji prvi objavi, sicer ne bomo uredili fotografije slikane s fotoaparatom, ampak se bomo na roke narisan logotip naučili pretvoriti v vektorsko grafiko.
V spodnjem videu si lahko pogledate "tutorial" o izdelavi logotipa:

Kako bi lahko sliko ki sem jo izdelal uporabil pri pouku? 
Možnosti je seveda več, prva je že razvidna iz same slike. Ko bi v šoli prvič obravnavali temo umetne inteligence, bi s pomočjo te slike lahko ugotavljali kaj to sploh je, saj slika nazorno kaže robota ki zna sam sebe poučevati. Ob tem verjamem da bi učenci sami prišli kar blizu "definiciji" umetne inteligence. Drugo možnost sem pa deloma razkril že v zgornjem posnetku. Po sliki so skrita dejstva o umetni inteligenci, otroci bi se ob iskanju dejstev zabavali hkrati pa tudi učili, da bi stvar bila še bolj napeta bi lahko razdelil razred v dve skupini kjer bi otroci tekmovali med seboj, še za večjo napetost bi dejstva točkovali po pomembnosti pridobljenih informacij. Po sliki pa so skrite tudi šale in druga dejstva, kar bi otoke prisililo k dodatnemu razmišljanju kaj spada k umetni inteligenci in kaj ne.
Skenirana slika:
Povezava do predelane fotografije (Blogger ne podpira .svg datotek):  https://dl.dropbox.com/u/59378709/img005.svg.2013_03_13_19_36_16.0.svg

~ rastrska slika ~


Tokrat se skupaj naučimo kako se s pomočjo programa Photoupz odstranjuje predmete s slik in kako se sliko obdela ter dve sliki združi v GIMP-u 2.
Sam sem se odločil da bom s spodnje slike najprej odstranil konje.
prej:
potem: 
Nato sem sliko brez konjev združil s spodnjo ter jima rahlo spremenil kontraste. 
Slika robota:
V spodnjem videu si lahko tudi pogledate postopek obdelave slik: 




Spodaj pa objavljam še končan izdelek: 

Dolžan sem vam še odgovoriti na vprašanje kako bi zgornjo sliko lahko uporabil pri pouku? 
Kot tudi pri zgornji sliki je možnosti slike uporabiti pri pouku več. Ena izmed možnosti je že sama po sebi zelo očitna. Sliko bi lahko uporabili pri razlaganju snovi o umetni inteligenci v predstaviti in pi na njej opazovali katere ne-robotske značilnosti ima robot na sliki. Druga možnost pa bi se bolj navezovala na rek vele-uma Alberta Einsteina. S otroci bi se pogovorili in poiskali dobre in slabe lastnosti razvoja umetne inteligence. Sliko bi lahko tako uporabili kot centralno sliko miselnega vzorca.