sobota, 8. junij 2013

Zvok in zajem zaslona

Zvok

Imel sem nalogo ustvariti mix na temo umetne inteligence, naloga se mi je zdela precej težka saj si nisem prav točno predstavljal kako ustvariti tak posnetek. Tako sem prišel na idejo, da ustvarim neko glasbo s uporabo elektronskih in robotskih zvokov.
Na koncu sem prišel do takšnega rezultata:

Postopek Izdelave:

1) Svoj mix sem uredil s programom Audacity, program ne ponuja veliko možnosti je pa brezplačen. Najprej sem se odpravil na splet ter poiskal nekaj brezplačne glasbe ter zvočnih efektov.

2) Ko izberemo vse efekte in si zamislimo v glavi kakšen bo naš mix lahko odpremo Audacity.
3)Najprej kar naredimo je da vse posnetke dodamo v program tako da vsak posnetek zasede svoj prostor v časovnici. To naredimo tako, da ga posnetke preprosto povlečemo noter.
4)Sledi razvrščanje posnetkov. Potrebno je da posnetke postavimo po vrsti to naredimo tako da z miško kliknemo na položaj žaljenega posnetka kje naj se ta začne in na to uporabimo funkcije poravnaj sled s kazalcem poravnamo sled. to funkcijo dobimo pod zavitkom sledi. 
5) Po potrebi posnetke ki so tišji oziroma preglasni utišamo ali ojačamo to naredimo tako da označimo želen posnetek na časovnici in pod zavitkom učinki poiščemo funkcijo ojačaj. Tam določimo za koliko decibelov spremenimo jakost zvoka. 
6) Sedaj je čas da naše posnetke še nekoliko oblikujemo. Ker nočemo da se posnetek začne kar naenkrat označimo del posnetka kjer bi radi, da se glasnost postopoma zvišuje. In pot učinke kliknemo zvišuj glasnost.
Po uporabi efekta bi morali videti tudi spremembo na vaši časovnici. Kot jo lahko vidite pri meni na srednjem posnetku. 

Podobno lahko naredite za zaključek posnetka le da izberete znižuj glasnost. 
7) Lahko se poigrate še s ostalimi funkcijami programa, pomembno pa je da ne pretiravate. Končna slika mojega mixa je iz-gledala nekako takole: 
Priti zna tudi prav če trakove zožate tako da vidite vse na enkrat. 
Vso srečo pri izdelovanju vašega posnetka. 

Zajem zaslona:

Sam sem z zajemom zaslona predstavil izdelavo animiranega miselnega vzorca na mojo temo, predstavil sem tudi umetno inteligenco oziroma njene zametke kot jih poznamo danes ter kolikor je bilo mogoče tudi program katerega uporabljam za zajem zaslona.
Moj video si lahko tu tudi ogledate:

Rezultat prvega dela posnetka:



Zajem zaslona s pomočjo programa CamStudio

CamStudio se mi zdi eden najosnovnejši in ob enem tudi preprostejši programov za zajem zaslona. Brezplačno si ga lahko vsak prenesete na naslovu: http://camstudio.org/. Res ne ponuja veliko funkcij ampak ob enem pa tudi vse kar bi moral klasičen program za zajem zaslona. Studio nam sicer ne omogoča obdelave posnetka kar se mi po eni strani zdi prednost sploh za vse tiste, ki potem posnetke radi nekoliko bol profesionalno obdelamo v programski opremi namenjeni izključno obdelovanju video vsebin. Primer kasnejše obdelave zajema zaslona si lahko ogledate v kakšnem od mojih prvih tutorialih, kasneje obdelavi nisem več posvečal toliko časa zaradi preprostega razloga: čas.
Ko CamStudio uspešno prenesemo in ga zaženemo se nam odpre okno: 
Sedaj bi praktično že lahko pritisnili rdeč gumb in začeli s snemanjem. Seveda lahko pa prej spremenimo nekaj nastavitev kot je naprimer območje snemanja.
Območje snemanja lahko omejimo na nek delček ki bo sledil miški, na nek fiksen delček na neko pojavno okno ali pa na celoten ekran. 
Pod dodatne opcije lahko spreminjamo tudi funkcijo zvoka. Izbiramo lahko med snemanjem brez zvoka med snemanjem računalniškega zvoka ali zvoka ki ga ujame naš mikrofon. 
Seveda lahko zvok prilagodimo še po jakosti,... Program ima poleg video opcij k katerim se bomo še vrnili tudi druge super dodatke, kot naprimer avtomatsko ustavljanje snemanja po določenem času, snemanje s pomočjo fleša itd. 
Na zgornji sliki pa so prikazane video opcije programa. Katere je dobro prilagoditi zmogljivostim našega računalnika, saj v kolikor nastavimo kvaliteto previsoko bo računalnik močno upočasnil delovanje. 

Program pa žal nima le dobrih lastnosti temveč tudi slabe, izpostavil bi predvsem to da po določenem času (odvisno od velikosti pomnilnika oziroma predpomnilnika računalnika), neha delovati in se sesuje, oziroma nam po končanem posnetku ne shrani posnetka, kar zna biti za uporabnike, ki svoj zaslon snemajo po več kot 20min velika pomanjkljivost.  






Ni komentarjev:

Objavite komentar